See epeli on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "epä-",
"3": "li",
"alt2": "(e)li",
"id2": "nominal"
},
"expansion": "epä- + -(e)li",
"name": "suffix"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "ebel"
},
"expansion": "Estonian ebel",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Possibly epä- + -(e)li. Cognate with Estonian ebel (genitive ebela).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "epeli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "epelit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "epeli",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "epelit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epelit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epelien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "epeleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "epelittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "epelein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "epelini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "epelini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "epelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epelieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleitäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "epeleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "epelittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "epelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "epelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "epelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleitäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "epeleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "epelittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "epelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "epelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "epelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleitämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "epeleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "epelittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "epelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "epelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "epelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epelienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleitänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "epeleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "epelittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "epelinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "epelinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "epelinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epelinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeliensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleidensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleittensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeliänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleitään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleitänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epelissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "epelistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epelillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeliltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "epelillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "epelinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "epeliksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "epeleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "epeleiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "epelittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epelittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "epeli",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "epeli",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "epel",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "49 51",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "76 24",
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -li (nominal)",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"synonym of vintiö"
],
"id": "en-epeli-fi-noun-s4wmlN0N",
"links": [
[
"vintiö",
"vintiö#Finnish"
]
],
"synonyms": [
{
"tags": [
"synonym",
"synonym-of"
],
"word": "vintiö"
}
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "49 51",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "24 76",
"kind": "other",
"name": "Finnish paperi-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "40 60",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "17 83",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
11,
16
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
15,
24
]
],
"english": "He's quite the something.",
"text": "On se aika epeli.",
"translation": "He's quite the something.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"something, in expressions like \"quite the something\""
],
"id": "en-epeli-fi-noun-QvHcOmNO",
"links": [
[
"something",
"something"
]
],
"raw_glosses": [
"(of a person) something, in expressions like \"quite the something\""
],
"raw_tags": [
"of a person"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈepeli/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞pe̞li]"
},
{
"rhymes": "-epeli"
}
],
"word": "epeli"
}
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish paperi-type nominals",
"Finnish terms suffixed with -li (nominal)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/epeli",
"Rhymes:Finnish/epeli/3 syllables"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "epä-",
"3": "li",
"alt2": "(e)li",
"id2": "nominal"
},
"expansion": "epä- + -(e)li",
"name": "suffix"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "ebel"
},
"expansion": "Estonian ebel",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Possibly epä- + -(e)li. Cognate with Estonian ebel (genitive ebela).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "epeli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "epelit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "epeli",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "epelit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epelit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epelien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "epeleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "epelittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "epelein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "epelini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "epelini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "epelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epelieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleitäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "epeleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "epelittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "epelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "epelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "epelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleitäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "epeleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "epelittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "epelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "epelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "epelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleitämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "epeleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "epelittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "epelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "epelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "epelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epelienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleitänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "epeleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "epelittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "epelinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "epelinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "epelinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epelinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeliensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleidensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleittensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeliänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleitään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleitänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epelissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "epelistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epelillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeliltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeliltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "epelillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "epelinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "epelinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "epelikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "epeliksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "epeleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "epeleiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "epelittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epelittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "epeleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "epeleinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "epeli",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "epeli",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "epel",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"synonym of vintiö"
],
"links": [
[
"vintiö",
"vintiö#Finnish"
]
],
"synonyms": [
{
"tags": [
"synonym",
"synonym-of"
],
"word": "vintiö"
}
]
},
{
"categories": [
"Finnish terms with usage examples"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
11,
16
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
15,
24
]
],
"english": "He's quite the something.",
"text": "On se aika epeli.",
"translation": "He's quite the something.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"something, in expressions like \"quite the something\""
],
"links": [
[
"something",
"something"
]
],
"raw_glosses": [
"(of a person) something, in expressions like \"quite the something\""
],
"raw_tags": [
"of a person"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈepeli/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞pe̞li]"
},
{
"rhymes": "-epeli"
}
],
"word": "epeli"
}
Download raw JSONL data for epeli meaning in All languages combined (21.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.